مجله خبری معماری - شهرسازی

رسانه تخصصی اخبار و مطالب معماری و شهرسازی ایران و جهان

مجله خبری معماری - شهرسازی

رسانه تخصصی اخبار و مطالب معماری و شهرسازی ایران و جهان

از این پس این رسانه با نام "پایگاه خبری شهر نیوز" در آدرس http://shahrnewsiran.ir در دسترس می باشد.
در اين وب
در كل اينترنت
 • قالب وبلاگ
 • تبلیغات

  طبقه بندی موضوعی

  ۲۹۰ مطلب در مهر ۱۳۹۷ ثبت شده است

  معاون شهرسازی و معماری گفت: استفاده درست از فرصت‌ها و طرح‌های شهری نگرانی از تأثیرات بودجه بر شهرداری تهران را به حداقل می رساند.
  به گزارش فانوس، دکتر پیروز حناچی در جلسه ارزیابی طرح تفصیلی جدید شهر تهران که به منظور بررسی کاستی‌ها و برجستگی‌ها، نقاط ضعف و قوت این طرح و با حضور متخصصان و مهندسان مشاور تهیه کننده طرح تفصیلی و الگوی توسعه مناطق 22 گانه شهر تهران برگزار شد، گفت: با توجه به زیرساخت‌های موجود در شهر تهران، در آغاز رقم زدن دوره‌ای جدید برای شهر تهران، نمی‌توان به نقطه صفر بازگشت اما برای درست برداشتن گامهای نخست، نیاز به همفکری و راهنمایی‌های مؤثر صاحب نظران، متخصصان و مهندسان مشاور طرح تفصیلی شهر تهران ضروری است.

  وی افزود: معضلاتی که در حال حاضر در شهر تهران با آن روبرو هستیم ناشی از آرزوهای بزرگی بوده است که لزوماً برنامه ­ریزی نشده و بر طبق سلیقه شخصی اجرا شده اند و تأثیر خود را بر بودجه شهرداری گذاشته و اصرار بر تأمین اعتبار آن بودجه، شهرداری تهران را از انضباط خارج کرده است.

   معاون شهردار تهران با اشاره به این که پیش از این همواره، برای کالبد شهر برنامه ریزی شده است، تصریح کرد: شواهد نشان می دهد بخش های اقتصادی خصوصاً اقتصاد غیر شفاف بسیار جلوتر حرکت نموده است تا جایی که اثرات عمیق خود را بر کالبد شهر گذاشته است و در حال حاضر باید به دنبال بررسی این موضوع باشیم که طرح‌های توسعه شهری تا چه میزان در به وجود آوردن وضعیتی که امروز در شهر تهران با آن روبرو هستیم نقش داشته است.

  وی با اشاره به این که پایبندی به طرح های شهری یکی از اصول بسیار مهمی است که همواره باید به آن توجه داشت، افزود: در مقایسه با سال 1382 که آغاز دوره برنامه ریزی برای شهر تهران بود و پس از آن سال 1386 که این برنامه ها به تصویب رسید، امروز با توجه به زیرساخت ها و تجربیات و اطلاعات موجود محکمتر از پیش گام خواهیم برداشت.

   معاون شهردار تهران با اشاره به چگونگی آغاز دوره بازبینی طرح تفصیلی شهر تهران، تصریح کرد: آنچه در این خصوص مهم است آن است که چه مسیری طی شده است، وضعیت موجود و مشکلات به چه صورت است و از طرفی توجه به چشم انداز تعریف شده در پیش روی شهر تهران ضروری است.

  وی با بیان این که تجارب گذشته نمایانگر این است که در دوره‌هایی که توانسته‌ایم جامعه را نسبت به موضوعاتی حساس و با خود همراه کنیم  بهتر توانسته‌ایم تأثیرگذار باشیم و مسیر را اصلاح کنیم، افزود: گوشه‌هایی از بحران‌های جدی شهر تهران بحران آب، بحران های زیست محیطی و یا دور شدن برخی از مناطق شهر تهران از افق جمعیتی تعریف شده می باشد که در حال ظهور است لذا باید تلاش کنیم تا دوره جدید را با همان مشکلات پیشین آغاز نکنیم؛ چرا که در این صورت به همان نتایج اشتباه سابق خواهیم رسید.

  حناچی با اشاره به این که در آستانه بررسی برنامه سوم شهرداری هستیم که به زودی در شورای اسلامی شهر مطرح می شود، خاطرنشان کرد: فرصتی استثنائی پیش آمده که بتوانیم برنامه‌ها را با هم، هم سو کرده و دوره جدیدی را برای برنامه‌ریزی شهر تهران آغاز نماییم، لذا باید توجه نماییم که در گذشته با چه مشکلات و چالشهایی روبرو بودیم و کدام مسائل باعث شده است تا با مشکلات موجود مواجه باشیم.

  بنا براعلام روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، وی با اشاره به این که لایحه منابع پایدار از سوی دولت به مجلس ارائه شده است، گفت: این موضوع فرصتی برای پاسخگویی به این سوال است که شهرهایمان با چه منابعی و چگونه باید اداره بشوند که درصورت استفاده درست از فرصت های استثنائی، ضمانت اجرای طرح ها تا حدود زیادی بالا خواهد رفت و نگرانی های ناشی از تأثیرات بودجه بر شهرداری تهران به حداقل خواهد رسید.

  ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۷ ، ۱۹:۳۷

  معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر وظایف ۱۹ دستگاه دولتی و شهرداری‌ها به تفکیک شهر در اجرای برنامه بازآفرینی مشخص شده است گفت: این برنامه با محوریت محله و مشارکت مردمی برای نخستین‌بار در کشور تهیه و تدوین شده است که در صورت اجرا تا عمق محلات نفوذ پیدا کرده و نگاهی از پایین به بالا دارد.

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی هوشنگ عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری در تشریح جزئیات برنامه بازآفرینی شهری بیان کرد: پس از صدور فرمان اجرایی این برنامه از سوی رئیس‌جمهوری در بهمن‌ماه سال ۹۶ قرار شد تا با اعتبار سالانه ۲۵ هزار میلیارد تومان (۱۰ هزار میلیارد تومان از سوی بخش خصوصی، ۸ هزار میلیارد تومان از سوی دولت و ۷ هزار میلیارد تومان از سوی شهرداری) طرح بازآفرینی شهری در سطح کشور عملیاتی شود.

  هوشنگ عشایری

  عشایری با اشاره به تدوین آئین‌نامه اجراییی برنامه بازآفرینی شهری در ۱۰ خردادماه سال جاری و ابلاغ آن به تمامی دستگاه‌های ذیربط بیان کرد: در این راستا برای شتاب‌دهی به طرح مذکور، اراضی دولتی را برای اجرای این برنامه اختصاص داده و نهادهای جدید تسهیل‌گر و توسعه‌گر را وارد برنامه اجرایی کردیم.

  معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این نکته که در ابتدای مراحل اجرایی طرح، کسری بودجه ۴ هزار میلیارد تومانی را برای اعتبارات دولتی پیش‌بینی کردیم گفت: با توجه به مطالعات انجام شده نزدیک به ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای تأمین خدمات زیربنایی و ۲۵۰۰ میلیارد تومان برای تأمین تسهیلات احتیاج بود که خوشبختانه با توافقات انجام شده این رقم در محل بودجه پیشنهادی دولت در سال ۹۷ دیده شده و تأمین خواهد شد.

  مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با تأکید براینکه پروژه بازآفرینی در اصل یک پروژه اجتماعی بوده و پیوست کالبدی دارد گفت: در حقیقت این طرح چندین‌ماه است که اغاز شده و برخی از پروژه‌های آن مانند ۱۶ پروژه بازآفرینی شهری مشهد در هفته گذشته مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

  عشایری در ادامه سخنان خود با اشاره به تفاهم نامه امضا شده بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه بودجه با هدف تأمین منابع مالی برنامه بازآفرینی شهری بیان کرد: با امضای این تفاهم‌نامه کسری بودجه دولت در تأمین منابع مالی برنامه بازآفرینی رفع می‌شود که قرار است مبلغ مذکور در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نسبت برنامه‌های اعلام شده به حساب وزارت راه و شهرسازی واریز شود.

  این مقام مسئول با بیان اینکه با توجه به شرایط موجود مقدمات اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار برای ۴۸۶ محله فراهم شده و می‌توانیم اقدامات اجرایی جدید را از آبان‌ماه آغاز کنیم گفت: طبق اهداف درنظر گرفته شده برای برنامه بازآفرینی شهری مردم باید در ابتدا نیاز و احتیاجات اولیه محله خود را اعلام کنند چراکه تا کنون دولت برای محلات و مردم تعیین‌تکلیف می‌کرد که با توجه به وضعیت امروز این بافت‌ها باید بگوییم اقدامی اشتباه بوده است.

  وی با تأکید براینکه دخالت دولت در بافت فرسوده و محلات هدف خیانت به آن محله محسوب می‌شود گفت: دولت باید در اجرای این برنامه نقش حمایتی داشته و نهادهای تسهیل‌گر با حضور در میان مردم و اطلاع از نیازهای آن‌ها برنامه بازآفرینی محله را تهیه و به ستاد بازآفرینی شهر مذکور تحویل دهند، در این راستا ستاد بازآفرینی برنامه را مطالعه و وظایف تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط در اجرای پروژه‌های اولویت‌دار را مشخص و طرح را به آن‌ها واگذار می کند.

  معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر وظایف ۱۹ دستگاه دولتی و شهرداری‌ها به تفکیک شهر در اجرای برنامه بازآفرینی مشخص شده است گفت: این برنامه با محوریت محله و مشارکت مردمی برای نخستین‌بار در کشور تهیه و تدوین شده است که در صورت اجرا تا عمق محلات نفوذ پیدا کرده و نگاهی از پایین به بالا دارد.

  عشایری در ارائه تفاوت‌های برنامه بازآفرینی با اقدامات سنوات گذشته در حوزه بافت‌های فرسوده بیان کرد: ۳ برنامه اصلی طی ۳۰ سال گذشته در حوزه بافت‌های فرسوده در کشور اجرا شده است که احیا، نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده، ساماندهی و توانمندسازی سکونتگاه‌های غیررسمی و مسکن مهر از جمله آن‌ها به شمار می‌رود.

  مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ادامه داد: این برنامه‌ها با تمام عیب‌ها و امتیازاتش اجرا و نتایج آن بر همه آشکار شد، ما امروز طبق تجربیات به دست آمده از این طرح‌ها و همچنین سایر کشورهای جهان دریافتیم که مشارکت ‌محوری و محله محوری باید در برنامه‌های این حوزه دیده شده و نهادی تحت عنوان نهاد تسهیل‌گر در نقش حلقه واسط بین مردم، دولت، شهرداری وبخش خصوصی  عمل کند.

  این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید براینکه قطعا با اجرای این طرح، مشکلات مسکن مهر در حوزه‌های زیربنایی و روبنایی تکرار نخواهد شد گفت: هدف برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار تخریب و بازسازی مجدد محلات نیست. برفرض محال اگر چنین کاری مدنظر باشد به هیچ وجه امکان پذیر نیست و تجربیات گذشته نیز غیرممکن بودن این کار را نشان داده است.

  معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این مطلب که ساکنان محلات مورد هدف بازآفرینی شهری می‌توانند از طریق آورده زمین در برنامه بازآفرینی مشارکت کرده و نیاز به آورده دیگری ندارند گفت: اخذ پروانه شهرداری در اجرای عملیات نوسازی در شهر تهران رایگان و در دیگر استان‌ها با تخفیف همراه خواهد بود.

  به گفته  عشایری سازندگان و مالکان نیز می‌توانند به ازای هر واحد در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد کلانشهرها تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی و در دیگر شهرها تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی با سود ۹ درصد و بدون نیاز به سپرده گذاری دریافت کنند.

  مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهر ی ایران همچنین ضمن اشاره به این نکته که برای جابجایی موقت ساکنان بافت‌های ناکارآمد و فرسوده به منظور بازآفرینی، تسهیلاتی با سود تک نرخی به مردم اعطا خواهد شد گفت: پروژه‌های برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار در محلات طی بازه زمانی ۱۰ تا ۱۲ ساله به پایان خواهد رسید و این زمان مورد نیاز است تا هر محله به میانگین شهر برسد./

  ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۷ ، ۱۹:۳۶
  اکوفارس: خبرگزاری فارس، متن کامل سوابق و برنامه‌های «محمد اسلامی» وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی را منتشر کرد.
    

  به گزارش فارس، متن کامل سوابق و برنامه‌های «محمد اسلامی» وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی که از سوی وزیر پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی ارائه شده، منتشر شد.

  متن سوابق وی به شرح ذیل است:

  سوابق علمی و تحصیلی

   

  مقطع رشته محل تحصیل
  دیپلم ریاضی دبیرستان احمدیه
  فوق دیپلم ساختمان‌سازی مدرسه عالی ساختمان
  لیسانس مهندسی راه و ساختمان انستیتو تکنولوژی دیترویت میشیگان
  فوق‌لیسانس مهندسی راه و ساختمان دانشگاه تولید و اوهایو
  MBA مدیریت جهانی هوانوردی شرکت در دوره مشترک دانشگاه رویال رودرز کانادا و دانشگاه صنعتی شریف

   سوابق اجرایی و مدیریتی:

  مدیر پروژه و معاون اجرایی بخش عمران بنیاد مستضعفان

  مجری طرح‌های عمرانی مرزهای شرقی کشور کمیته انقلاب اسلامی

  مسئول امور فنی و مهندسی کمیته انقلاب اسلامی

  معاون فرماندهی کل کمیته انقلاب اسلامی

  معاون مهندسی و طرح‌های توسعه سازمان  صنایع دفاع بزرگ

  مدیرعامل شرکت صنایع هواپیماسازی ایران

  قائم‌مقام سازمان صنایع و هوافضا

  رئیس مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی

  معاون امور صنعتی و تحقیقاتی وزارت دفاع

  معاون مهندسی و پدافند غیرعامل وزارت دفاع و همزمان دبیر ستاد توسعه سواحل مکران

  استاندار مازندران

  سوابق و تجارب همزمان

  عضو شورای برنامه‌ریزی بنیاد مستضعفان

  عضو ستاد مرزهای کشور ـ وزارت کشور

  عضو ستاد بحران کشور و کمیته دائمی سازمان پدافند غیرعامل

  عضو کمیته فنی فرعی کمیسیون کلان شهر تهران و سایر کلانشهرها ـ دولت

  عضو کمیته فرعی کمیسیون زیربنایی، صنعت و محیط زیست ـ دولت

  عضو شورای عالی هواپیمایی کشوری

  عضو شورای عالی شهرسازی و معماری ایران

  عضو کمیته ملی مقابله با ریزگردها

  عضو هیأت امناء دانشگاه صنعتی اصفهان و شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

  عضو گروه‌های مطالعاتی پژوهش‌محور دوره‌های دکتری به عنوان استاد رهنما در دانشگاه عالی دفاع ملی

  مدرس دانشگاه صنعتی مالک اشتر

  رئیس هیأت مدیره شرکت ملی ساختمان وابسته به بنیاد مستضعفان

  رئیس هیأت مدیره شرکت عمران و مسکن ایران وابسته به بنیاد  مستضعفان

  عضو انجمن هوافضای ایران

  عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان

  تشویق رهبر معظم انقلاب در چند نوبت

  تقدیرنامه‌هایی از ریاست جمهوری اسلامی ایران در ادوار مختلف

  تقدیرنامه از مسئولان و فرماندهان ارشد نظامی

  تقدیرنامه‌های متعدد از وزیر دفاع در دوره‌های مختلف

  کسب رتبه مدیر نمونه ملی در چند سال متوالی

  کسب رتبه و تشویق‌نامه از جشنواره‌‌های خوارزمی و شهید رجایی

  متن برنامه‌های وی به شرح ذیل است:

  مقدمه:

  زندگی با پیوستگی سکونت، فعالیت و حرکت در بستر ارزش‌ها و آداب و رسم مردم تجلی یافته است. مهمترین حق شهروندی برخورداری از زیرساخت‌ها و نظاماتی است که موجبات رشد و بالندگی جامعه و کیفیت زندگی مردم را فراهم آورد.

  وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی این امر مهم و حیاتی باید با همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی مرتبط طراحی فضایی و کالبدی ایران اسلامی را با ملاحظات آمایش سرزمینی و زیست محیطی به صورت ایمن و عادلانه به سکونت مطلوب، فعالیت و حرکت روان و بهینه تبدیل نموده و به این طریق توسعه متوازن و توسعه پایدار را محقق نماید.

  تبیین برنامه پیشنهادی با ترسیم وضعیت کنونی در سرفصل‌های چالش‌های اساسی حوزه‌های مسکن، حمل و نقل و شهرسازی صورت پذیرفته است. همچنین بخشی از این برنامه به بررسی چالش‌ها و راهبردهای روابط درون و میان دستگاهی در این بخش اختصاص دارد.

  ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۷ ، ۱۹:۳۵

  رئیس مرکز تحقیقات راه ومسکن و شهرسازی اعلام کرد: خوشبختانه رئیس‌جمهوری فردی را برای تصدی وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد کرده است که سوابق ارزشمندی در حوزه اجرا و فعالیت‌های مختلف در عرصه‌های سازندگی و توسعه‌ای کشور داشته است.

  محمد شکرچی زاده در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی حضور محمد اسلامی در رأس وزارت راه و شهرسازی را تکمیل‌کننده ریل‌گذاری صورت گرفته از گذشته عنوان کرد و گفت: خوشبختانه رئیس‌جمهوری فردی را برای تصدی وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد کرده است که سوابق ارزشمندی در حوزه اجرا و فعالیت‌های مختلف در عرصه‌های سازندگی و توسعه‌ای کشور داشته است

  محمد اسلامی .

  وی افزود: سوابق تحصیلی مهندس اسلامی در زمینه‌های راه‌ و ساختمان به زمان انقلاب بازمی‌گردد و علاوه بر گذراندن دوره‌های مدیریتی در مراجع معتبر، مسئولیت‌های متعددی در سازمان‌های مختلف در سطح عالی داشته است.

  رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به سوابق اجرایی مهندس اسلامی در حوزه‌های راهسازی، هوایی، معماری و شهرسازی گفت: تجارب و سوابق اجرایی وی منشأ خدماتی بوده که نمونه بارز آن را می‌توان در زمان سیل بسیار بزرگ استان مازندران مشاهده کرد.

  شکرچی زاده خاطرنشان کرد: در زمان وقوع سیل، ظرف ۱۶ ساعت میزان بارش به نیمی از میزان بارش سالانه رسید اما با توجه به حضور مهندس اسلامی در صحنه و اقدامات مطلوب در عرصه مدیریت بحران این غائله به‌خوبی مدیریت شد.

  به گفته وی دیدگاه مهندس اسلامی نسبت به موضوع تحقیقات برای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا ایشان اعتقاد دارد که تحقیقات لکوموتیو توسعه است.

  رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تأکید کرد: تحقیقات برای برنامه‌های مهم و کلیدی وزارت راه و شهرسازی در عرصه‌های حمل‌و‌نقل، ایمنی راه‌ها، شهرسازی، افزایش تاب‌آوری و کاهش خطرپذیری شهر، مقررات و استحکام ساختمان، نقش محوری و کلیدی را ایفا می‌کند.

  شکرچی زاده یکی از چالش‌های مهم کشور را وجود ۱۹ میلیون بد مسکن دانست و گفت: لازمه رفع این معضلات تحقیقات محیطی، همچنین متناسب‌سازی و هماهنگ‌سازی برنامه‌ها با شرایط منطقه‌ای و اقلیم کشور است که مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.

  وی ضمن ابراز خرسندی از پیشنهاد رئیس‌جمهور برای وزارت راه و شهرسازی، گفت: مهندس اسلامی از ویژگی‌های مدیریتی منحصر به فردی برخوردار است که از جمله آن می‌توان به همکاری و هماهنگی با دستگاه‌ها، وزارتخانه‌ها و قوای سه‌گانه اشاره کرد. آن‌هم در دوره‌ای که با توجه به گستردگی فعالیت‌های وزارت راه و شهرسازی تعامل با سایر دستگاه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

  رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی یادآور شد: تمام تلاش ما زمینه‌سازی برای تحقق تفکر مهندس اسلامی در حوزه تحقیقات و داشتن باور جدی به جایگاه مرکزی تحقیقات است

  ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۷ ، ۱۹:۳۱
  حامد مظاهریان؛ معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی طی یاداشتی اعلام کرد: با صدور و ابلاغ احکام هیات مدیره جدید از امروز 30 مهرماه فرصتی دوباره برای تعامل، پیگیری و تداوم اصلاحات در سازمان ها فراهم خواهد شد.

  آغاز دور جدید فعالیت هیأت مدیره سازمان‌های نظام‌مهندسی‌/ دوره هشتم فصل جدید تعامل و اصلاحاتبه گزارش «صما» معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با انتشار یاداشتی در کانال تلگرامی خود اعلام کرد: با صدور و ابلاغ احکام هیات مدیره جدید از امروز 30 مهرماه فرصتی دوباره برای تعامل، پیگیری و تداوم اصلاحات در سازمان ها فراهم خواهد شد.

  در این یاداشت آمده است: انتخابات هشتمین دوره هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی ساختمان، با صدور اعتبارنامه ها به پایان رسید و از امروز هیات مدیره های جدید عهده دار وظایف مصرح در قانون خواهند بود.

  خوشبختانه انتخابات با همه سختی و پیچیدگی های آن و پس از شش ماه تلاش مداوم همکارانم در ستاد، ادارات کل استانی، هیات های اجرایی و نظارت، در فضایی رقابتی توانست به سلامت و شایستگی برگزار شود و اکنون می توانم با اطمینان بگویم که روند برگزاری انتخابات نهادینه شده و به بلوغی که در خور شرایط امروزی باشد نزدیک شده است.

  از مهمترین شاخصه های هشتمین دوره انتخابات نظم و ترتیب، قانون مداری، شفافیت، برقراری فضای گفت و گو، نقد و همگرایی و تجربه شیوه مدرن رای گیری بود. در چنین فضایی مهندسان کشور در هفت رشته اصلی ساختمان این امکان را پیدا کردند تا نمایندگان خویش را برای سه سال آینده انتخاب کنند. البته دراین میان بدون شک، رویگردانی یا بی تفاوتی گروه گسترده ای از مهندسان نسبت به سرنوشت سازمان حرفه ای متبوع خود، که گاهی به صورت مشارکت پایین درجلسات مجامع و انتخابات نمود پیدا می کند، نیزنیازمند پژوهش است.

  وزارت راه و شهرسازی همواره خود را حافظ حقوق عمومی ومسوول ارتقاء کیفیت ساخت و ساز دانسته وبراین اساس تنسیق شایسته تر امور مهندسان را با قدرت و انگیزه ای مضاعف دنبال خواهد کرد و با انجام اصلاحات در سازمان های نظام مهندسی ساختمان که هدف دکتر آخوندی در گذشته و هم اکنون خواست مهندس اسلامی است را پیگیری خواهد کرد.

  باور دارم اعضای جدید هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی ساختمان با تلاش برای انجام اصلاحات از درون و حفظ منافع مردم و مهندسان و در تعامل با وزارت راه وشهرسازی برای ساختن آینده ای بهتر در این کشور گام های بلندی برخواهند داشت.

  ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۷ ، ۱۹:۲۸

  اطلاعات عمومی شهرسازی برای نظارت شهروندان و جلوگیری از تخلفات ساخت‌و‌ساز روی سایت شفافیت شهرداری قرار می‌گیرد

  شهرسازی شیشه‌ای می‌شود

  حامد فوقانی/خبر‌نگار

  شورای شهر تهران این روزها به جد دنبال تکمیل اقداماتی است که می‌تواند به شفاف‌سازی در اداره شهر کمک کند؛ به همین‌خاطر دو جلسه اخیرشان تمام وقت به بررسی طرحی اختصاص یافته که براساس آن شهرداری ملزم می‌شود تا اطلاعات عمومی شهرسازی را روی سامانه شفافیت منتشر کند. کلیات این طرح در جلسه هفته پیش به تصویب اعضا رسیده بود و دیروز در همین راستا، نزدیک به 15پیشنهاد در مورد ماده‌های آن در صحن به بحث گذاشته شد. سرانجام جزئیات طرح مذکور پس از اصلاح برخی مواد به تصویب رسید.
  براساس طرحی که کمیته شفافیت شورای شهر تهران، به ریاست بهاره آروین با همکاری 3کمیسیون تخصصی ارائه کرد و مصوب شد، شهرداری موظف است طی مدت 2تا 3ماه طرح مذکور را تکمیل کرده و مقدمات اجرای آن‌را فراهم کند.
  یکی از نکات جالب توجه در نود و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران، به پیشنهاد محسن هاشمی مبنی بر بازگشت طرح به کمیسیون تلفیق برمی‌گشت. البته چند عضو دیگر شورا نیز موافقت خود را با این پیشنهاد اعلام کردند اما سرانجام پیشنهاد مربوطه رأی نیاورد تا بررسی طرح در دستور کار قرار بگیرد و تمام وقت جلسه به آن اختصاص یابد. به هرترتیب پیشنهادها که قریب به اتفاق آنها مربوط به علی اعطا، عضو کمیسیون معماری و شهرسازی بود، به بحث گذاشته شد. احمد مسجدجامعی، زهرا صدراعظم نوری، حجت نظری، سیدآرش حسینی میلانی، محمد علیخانی و افشین حبیب‌زاده نیز ازجمله دیگر پیشنهاددهنده‌ها بودند. پیشنهادهای مصوب به‌طور خلاصه در زیر آمده‌اند:
   تغییر عنوان کروکی‌های معماری به توده‌گذاری
   انتشار اسامی اشخاص حقیقی و حقوقی مسئول در طرح
   الزام شهرداری به انتشار اطلاعات فنی و ملکی
   تدوین شیوه نامه رسیدگی به اعتراضات شهروندان توسط شهرداری ظرف مدت 3ماه
   ارائه شیوه نامه اعلام تخلف مردمی 2‌ماه بعد از مصوبه از سوی شهرداری
   اعلام اطلاعات وضع موجود ملک پیش از ساخت درصورت وجود اطلاعات در شهرداری
   افزوده شدن لایه پهنه‌های فرهنگی و تاریخی میراثی در طرح تفصیلی در ماده 3طرح
   انتشار اطلاعات پروژه‌های سرمایه‌گذاری (بزرگ مقیاس شهری) قبل و بعد از انعقاد قرارداد
   گنجانده شدن سرمایه‌های سبز در لایه‌های طرح تفصیلی
   عدم‌انتشار نام مالکان در انتشار عمومی اطلاعات شهرسازی
   انتشار گزارش ارزیابی زیست‌محیطی پروژ‌ه‌های شهری

  تقویت نظارت همگانی 

  سخنگوی شورای شهر تهران در حاشیه جلسه دیروز شورای شهر تهران توضیحاتی را درباره طرح انتشار اطلاعات عمومی شهرسازی، ارائه داد. علی اعطا با مهم خواندن طرح گفت: «از این به بعد تمامی اطلاعات تک‌تک پلاک‌های ثبتی که از ابتدای فروردین امسال، برای تشکیل پرونده و اخذ پروانه اقدام کرده‌اند، روی سامانه شفافیت قرار می‌گیرد. اینگونه مشخص خواهد شد که آن پلاک چه تراکمی دریافت کرده و چه مساحت و زیربنایی خواهد داشت. اینگونه شهروندان می‌توانند نظارت کاملی بر ساخت‌وسازها داشته باشند و تخلفاتی که باعث نابودی فضای سبز شهر و از بین رفتن حقوق شهروندی می‌شود را در یک‌سامانه هوشمند به اطلاع مدیریت شهری برسانند.» او در ادامه عنوان کرد:« با ابلاغ طرح مذکور همچنین اطلاعات شهرسازی پروژه‌های شهری که در حال اجراست یا قرار است که در آینده نیز اجرا شود هم روی سامانه قرار می‌گیرد؛ اینگونه از یکسو نظارت همگانی تقویت شده و از سوی دیگر عامل بازدارنده‌ای بر سر راه تخلفات شهرسازی می‌شود.»
  اعطا در پاسخ به این سؤال که چرا اطلاعات پلاک‌هایی که پیش از سال 97پروانه ساخت گرفته‌اند روی سایت شفافیت قرار نمی‌گیرد؟ گفت: «این هم پیشنهاد خوبی است اما کار سخت و پیچیده‌ای به‌نظر می‌رسد. بنابراین در گام‌های بعدی می‌توان اطلاعات سال‌های 96و حتی 95را نیز روی سامانه وارد کرد.»
  دیروز قرار بود لایحه‌‌ای دوفوریتی با حضور شهردار تهران مورد بررسی قرار گیرد که به‌دلیل به حدنصاب نرسیدن تعداد اعضای شورا منتفی شد. این در حالی بود که سیدابراهیم امینی ساعت 11و با رفتن محسن هاشمی، ریاست جلسه را برعهده داشت و اعضا وقت جلسه را تمدید کرده بودند. با وجود این، پس از ساعت 11و نیم و درحالی‌که 14عضو در جلسه حضور داشتند و همگان منتظر ورود سیدمحمدعلی افشانی، شهردار پایتخت بودند، زهرا صدراعظم نوری صحن را ترک کرد تا به‌دلیل 13نفره شدن تعداد عضو حاضر، امینی پایان جلسه را اعلام کند.

  ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۷ ، ۱۹:۲۶
  قضاوت درباره برنامه جدید وزیر راه و شهرسازی زود است/ «جابر انصاری» بازنشسته است و سرپرستی‌اش در سازمان ملی زمین موقت خواهد بود

  رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه هنوز زود است که بخواهیم برنامه‌های وزیر جدید راه و شهرسازی را قضاوت کنیم، گفت:‌ اینکه چرا آقای آخوندی روز آخر کاری خود «غلامرضا جابرانصاری» را به سرپرستی سازمان ملی زمین و مسکن در می‌آورد را پیگیری می‌کنیم اما وی از مدیران بازنشسته است و سرپرستی‌اش موقت خواهد بود.

  محمدرضا رضایی کوچی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره جلسه‌ای که عصر روز گذشته اعضای کمیسیون عمران با وزیر جدید راه و شهرسازی داشتند، گفت: عصر روز گذشته جلسه‌ای با حضور اعضای کمیسیون عمران، آقای اسلامی وزیر جدید راه و شهرسازی و معاونان وی برگزار شد و در این جلسه بخشی از برنامه‌های آقای اسلامی برای حوزه‌های راه و مسکن مطرح شد.

  وی افزود: برنامه‌های آقای اسلامی کامل و جامع نبود چرا که وقت کافی برای تدوین برنامه‌های جامع نداشتند و در این جلسه برنامه‌های کلی را ارائه دادند.

  رئیس کمیسیون عمران با بیان اینکه هنوز یکی دو روز از قطعی شدن ورود اسلامی به وزارت راه و شهرسازی نمی‌گذرد و انتظار این را هم نداشتیم در این مدت کوتاه برنامه‌های مفصلی برای وزارت راه و شهرسازی به مجلس ارائه کند.

  رضایی کوچی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی یک دستگاه اجرایی عریض و طویلی است، ادامه داد: در این وزارتخانه چالش‌های بسیار متعدد و موضوعاتی وجود دارد که باید وزیر جدید درباره آنها برنامه خود را به نمایندگان ارائه کند.

  رضایی با تاکید بر اینکه البته آقای اسلامی شناخت از وزارت راه و شهرسازی دارند و در حوزه‌هایی از این وزارتخانه پیش از این کار کرده‌اند، گفت: فردا سه‌شنبه اول آبان جلسه دیگری با وزیر جدید راه وشهرسازی در کمیسیون عمران داریم که قرار بر این شده برنامه‌های کامل و جامع خود را در جلسه بعد ارائه دهد. البته فرصت تکمیل برنامه‌های خود را با استفاده از متخصصان و مشاوران خواهد داد اما این برنامه‌هایی که روز گذشته ارائه کرد نه راهکار بود و نه برنامه عملیاتی.

  رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه بسیار زود است که بخواهیم برنامه‌های آقای اسلامی را در وزارت راه و شهرسازی مورد قضاوت قرار دهیم، گفت: نمی‌توان اکنون درباره شایستگی آقای اسلامی برای حضور در وزارت راه وشهرسازی قضاوت کرد اما وی را فردی توانمند می‌بینیم.

  رضایی کوچی درباره مطالبات نمایندگان مجلس از وزیر جدید راه و شهرسازی گفت: مهم‌ترین مطالبه ما از وزیر راه و شهرسازی این است که چه برنامه‌هایی برای عبور از شرایط تحریم در حوزه‌های ریلی، دریایی، هوایی خواهد داشت.

  وی افزود: از سوی دیگر ما امروز با مشکل جدی در بازار مسکن مواجه هستیم و باید برنامه قابل قبولی برای ساماندهی بازار مسکن از خود ارائه دهد.

  رئیس کمیسیون عمران مجلس همچنین درباره اقدام عباس آخوندی مبنی بر اینکه در آخرین روز کاری خود غلامرضا جابر انصاری رئیس حراست وزارتخانه را برای سرپرستی سازمان ملی زمین و مسکن انتخاب می‌کند و در آخرین ساعات کاری خود حکم انتصاب را ارائه می‌دهد، تاکید کرد: این موضوع را پیگیری می‌کنیم. آقای جابر انصاری از مدیران بازنشسته وزارت راه و شهرسازی هستند و نمی‌توانند در سازمان ملی زمین و مسکن حضور داشته باشند و این سرپرستی به طور قطع موقت خواهد بود.

  وی تاکید کرد: توصیه نمایندگان مجلس به آقای اسلامی این است که به مدیران جوان فرصت کار بدهد و از بکارگیری مدیران بازنشسته خودداری کند.

  وی تاکید کرد: به طور قطع، حضور آقای جابر انصاری در سازمان ملی زمین و مسکن هم موقت خواهد بود.

  ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۷ ، ۱۹:۲۴
  پیش بینی کاهش ۱۰ هزار میلیاردی درآمدهای شهرداری در سال آینده

  رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر گفت : می‌توان پیش‌بینی کرد که در سال آینده، ۱۰ هزار میلیارد از درآمد شهرداری که مربوط به بخش شهرسازی است، از بین برود.

  به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با موضوع بررسی کلیات لایحه برنامه سوم توسعه شهر تهران با حضور سکینه اشرفی، معاون شهردار و مرتضی الویری، محمود میرلوحی، حسن رسولی، مجید فراهانی و بهاره آروین، اعضای کمیسیون و کارشناسان حوزه برنامه‌ریزی برگزار شد.

  سید حسن رسولی در این جلسه گفت : سه دیدگاه در خصوص کلیات لایحه برنامه در شورای شهر وجود دارد که اکثریت شورای شهر معتقدند که کلیات برنامه باید رد شده و لایحه به شهرداری بازگردانده شود.

  وی اضافه کرد: در مقابل دوستان شهرداری انتظار دارند که شورا همراهی کرده و برنامه به همین شکل تصویب شود که البته چنین دیدگاهی، هوادار چندانی در میان اعضای شورای شهر ندارد.

  رسولی با اشاره به راه‌حل بینابینی برای مواجهه با برنامه توضیح داد: گزینه میانی این است که قابلیت بالقوه برای مقاوم‌سازی برنامه ارائه شده فعلی وجود دارد و این راهکار را می‌توان در دستور کار قرار داد که برنامه در دو بخش ساختاری و شاخص‌های کمی غنی‌‎سازی شود.

  خزانه‌دار شورای شهر اضافه کرد: شاکله برنامه به لحاظ تعیین چشم‌انداز، اهداف، راهبردها، سیاست‌ها و پروژه‌ها باید اصلاح شود و پیشنهاد ما به معاون جدید برنامه‌ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران این است که با استفاده از تجارب قبلی و بهره‌گیری از کارشناسان خبره در زمینه برنامه‌نویسی کلان کشور، ساختار برنامه در مدت مشخصی اصلاح شود.

  وی ادامه داد: همچنین شاخص‌های کمی و پروژه‌های ارائه شده در برنامه هم باید مورد بازبینی قرار گیرد و اعتبارات مورد نیاز هر پروژه و اولویت‌بندی‌های آن نیز مشخص و ارائه شود.

  رسولی در ادامه به بیان دو انتظار اصلی شورای شهر از شهرداری در تدوین برنامه سوم پرداخت و گفت: در حوزه منابع انسانی و ساختار سازمانی شهرداری انتظار ویژه‌ای برای اصلاح روندها از شهرداری وجود دارد که برخلاف انتظار، این موارد در برنامه پررنگ دیده نشده است.

  نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران بر ضرورت تسریع در روند اصلاح ساختار سازمانی شهرداری تاکید کرد و گفت: در همین راستا، یک طرح دو فوریتی برای اصلاح ساختار شهرداری تهران، ظرف روزهای آینده تقدیم شورا خواهد شد تا روند اصلاح ساختار با سرعت بیشتری پیگیری شود.

  بهاره آروین، عضو دیگر کمیسیون برنامه و بودجه هم با اشاره به اینکه باید بین احکام و سایر اجزای برنامه تمایز ایجاد شود، گفت: پیشنهاد عملی این است که شورا تنها بخش احکام برنامه را تصویب کند و سپس با توجه به مشکلات موجود، بخش‌های مربوط به چشم‌انداز، اهداف، راهبردها و پروژه‌ها و همچنین برآورد اعتبارات برنامه، در زمان تقدیم بودجه ۹۸ به شورا ارائه شود.

  مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر هم در سخنانی، با بیان اینکه مصلحت شورا بر این است که کلیات برنامه تصویب شود، گفت: یکی از مشکلاتی که مدیریت شهری در سال آینده با آن روبرو است، موضوع تامین درآمد است؛ ۶۰ درصد درآمد از حوزه شهرسازی بدست می‌آید اما در حال حاضر با افزایش چند برابر قیمت مصالح ساختمانی، رغبتی برای ساخت و ساز در شهر وجود ندارد و می‌توان پیش‌بینی کرد که در سال آینده، ۱۰ هزار میلیارد از درآمد شهرداری که مربوط به بخش شهرسازی است، از بین برود.

  وی تاکید کرد: باید از الان فکری به حال بحران مالی که گریبان گیر شهرداری در سال‌های آینده می‌شود کرد و این در شرایطی است که پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول نیز از نرخ رشد اقتصادی ایران در ۵ سال آینده، وضعیت بسیار بغرنجی را نشان می‌دهد.

  ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۷ ، ۱۹:۲۲

  دوشنبه، ۲۲ اکتبر ۲۰۱۸ میلادی برابر ۳۰ مهر ۱۳۹۷ هجری خورشیدی و 12 صفر ۱۴۴۰ هجری قمری

  Nader Shah Afshar.jpg
  رویدادها
  زادروزها
  درگذشت‌ها
  ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۷ ، ۱۹:۰۸

  با حمایت دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی، نخستین همایش "معماری و هویت" برگزار می‌شود.

  فراخوان ارسال مقاله برای نخستین همایش "معماری و هویت" منتشر شد. این همایش در محورهای هویت و معماری، هویت و فرهنگ و هویت و گردشگری برگزار می‌شود.

  در بخش هویت و معماری مباحثی چون: تعاریف و مؤلفه‌ها، تعریف هویت ایرانی، معماری هویت‌مند در برابر معماری بی‌هویت، نقش قوانین در کنترل منظر شهری و چگونگی ارتقای معماری و شهرسازی از منظر هویت‌مندی مد نظر قرار دارد.

  همچنین در بخش هویت و فرهنگ متقاضیان می‌توانند به مباحثی چون: ارتباط هویت با محیط طبیعی و مؤلفه‌های بومی، هویت و میراث فرهنگی، هویت و تاریخ و نمادهای هویت بخش در معماری و شهری بپردازند.

  در حوزه هویت و گردشگری نیز موضوعاتی مانند: حفظ هویت پس از مرمت و بازسازی، مسئله هویت در شهرهای جدید، هویت و آموزش معماری و سایر محورهای مرتبط با حوزه‌های هویت، معماری و شهر مورد نظر است.

  شایان ذکر است، مقالات به صورت کامل (Full Text) در این همایش دریافت می‌شود.همچنین علاقه‌مندان پیش از ارسال مقالات باید در سایت مربوطه ثبت‌نام کنند. مقالات باید مطابق شیوه‌نامه‌ همایش و قالب رسمی مقالات تنظیم شوند. فرد ثبت کننده مقاله به عنوان مسئول مکاتبات مقاله خواهد بود . ارسال فایل فقط یک‌بار برای شما امکان‌پذیر است و پس از ارسال، امکان تغییر در محتوا مقاله یا نام و مشخصات نویسندگان نیست.

  مقالات پذیرفته شده در مجله انجمن علمی معماری دانشگاه شهید بهشتی به چاپ می‌رسد. برای مقالات پذیرفته شده، گواهی پذیرش و برای مقالات برگزیده‌ برای سخنرانی، گواهی ارائه مقاله صادر می‌شود.

  علاقه‌مندان به ارسال مقاله می‌توانند تا 24 آبان ماه آثار خود را به آدرس hamayesh@foia.ir کنند و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت http://foia.ir/ مراجعه کنند.

  بر اساس این گزارش، نتایج داوری مقاله‌ها  ابتدای آذرماه اعلام و کنگره نیز 8 آذرماه برگزار خواهد شد.

  ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ مهر ۹۷ ، ۱۹:۱۳